Radye Temel Nedir?

Bir yapıyı yer sularının çalışmasına karşı koruyan kaplama “Radye temel“, (Fransızcada radier sözcüğünden “radye” veya “radye jeneral“) yükün zemine düzgün bir şekilde dağılmasını sağlayan temel çeşididir.

Bindirilen yapının zemine düzgün bir biçimde yayılması için kullanılan radye temel, depreme karşı büyük bir avantaj sağladığı bilinmektedir. Radye temel deprem anında yapıyla birlikte hareket eder ve yapıda hasar oluşmasını büyük ölçüde engeller. Önceki yıllarda emniyet gerilmesinin çok düşük olduğu zeminlerde veya yükün çok fazla olduğu yapılarda kullanılırdı. Ancak günümüzde her türlü zeminde kullanılıyor.

Yapının ağırlığının fazla oluşu, zeminin taşıma kapasitesinin düşüklüğü sebebiyle bütün yapının altını alttan tek taban (plak), hatta mümkünse bunu üst yapı sınırlarından dışarı taşırmak yoluna gidilir. Bunu yaparak taşıma kapasitesi düşük olan zemin birim gerilmesine daha az yük verilmiş ve böylece oturmaların önüne mümkün olduğu kadar geçilmiş olur.

Yapının oturduğu zemin tabakasının fazla oturma yapabilmesi, yapı temeli olarak tekil ve sürekli temel türlerinin elverişsiz hale gelmesine yol açar. Böyle yapılarda temel olarak radye temel kullanımına gidilir. Radye temel, yapı temelini bir bütün olarak örten bir temel sistemidir. Bu sebepten dolayı yapı zeminin her yerine yükünü aynı şekilde aktarır ve üniform oturma yapmasını sağlar.

Süleyman Çalın


İnşaat Mühendisliği bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Betonarme ve çelik yapılar için statik proje, enerji kimlik belgesi ve geoteknik rapor alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Bizi instagramdan takip edin Bizi facebooktan takip edin